Blybröllop

Blybröllop
Titel: Blybröllop
Författare:
Utgiven: 2017
Förlag:
Sidor: 231
Format: Inbunden, Lånebok
ISBN: 9789173378512
Goodreadsbetyg: 3.57
Irene Hussvig är bibliotekarie i en småstad och gift med kabeldragaren Horst. Efter ett långt äktenskap fyllt med ständiga pikar och sarkasm, har Irene fått nog av sin man. Hon bestämmer sig för att göra sig av med honom för gott. Med hjälp av en gammal kista med blytyngder som hon ärvt av sin mamma, påbörjar hon sin resa från tyst mus till amatörkemist med dödlig kunskap om gifter. Måste någon alltid ge sig i ett äktenskap? Vems vilja drar det längsta strået? Vilka mått vidtar vi för att bevara oss själva i nära relationer? Och vilka medel används på vägen dit? Blybröllop är en humoristisk och vass skildring av en mogen kvinnas väg till frihet. På en gång är den ett äktenskapsdrama, en hyllning till fantasin och en underhållande giftmordshistoria med stor berättarglädje

Det här är en tragikomisk berättelse om en kvinna som tröttnat på att bli åsidosatt och överkörd av sin likgiltiga man. I grunden så är det en slags hämndhistoria där man känner sympati för Irene om fått genomlida en hel del genom åren som gift. Just gift blir därför hennes planerade utväg när hon helt plötslig börjar intressera sig för kemi. Boken utspelar sig både före, under och efter äktenskapet med Horst, berättat på ett lättsamt sätt så att man kommer Irene närmare och får förståelse till varför hon gör som hon gör.

Jag tyckte om Irene till en början, men mot slutet så kändes inte hennes hämnd lika ljuv längre vilket gjorde att slutet inte alls blev lika spännande som jag hade hoppats. Jag började tycka synd om den ömklige Horst och det var istället Irene som framkom som osympatisk och elak. Oavsett om en person förtjänar det eller inte, så är det aldrig rättfärdigat att bli lika jävlig som den man tycker illa om. Personligen så hade jag föredragit om hon hade tvärvänt, stått upp på riktigt mot Horst, lämnat honom trasig och svag och istället förgiftat den avskyvärda chefen på biblioteket, det hade varit en bra twist!

Trots det - i min mening - lite antiklimaktiska slutet, så var Blybröllop en rakt igenom välskriven och underhållande bok. Men så har jag samma kärlek till böcker som Irene, så det kanske inte är så konstigt.

Ödesmark

Ödesmark
Titel: Ödesmark
Författare:
Utgiven: 2020
Sidor: 350
Format: Inbunden, Lånebok
ISBN: 9789100178222
Goodreadsbetyg: 3.94
Vårvintern håller sitt grepp om Ödesmark, den lilla byn utanför Arvidsjaur. Fler av gårdarna är övergivna, lämnade åt ett långsamt förfall, men i ett av husen bor Liv med sin gamla pappa Vidar och tonårssonen Simon. De utgör en udda familj, Liv känner grannarnas blickar, på samma sätt som kunderna tycks stirra när hon jobbar kvällsskift på bensinmacken. Alla tycks fråga sig varför Liv har stannat med sin pappa, vad som håller henne kvar i detta bortglömda hörn av Norrbotten. Människor pratar om Vidars förmögenhet, hur rik han borde vara efter alla sina skogsaffärer, och vilket lätt villebråd familjen är …

Precis som Stina Jacksons förra bok Silvervägen, som var en värdig vinnare av Årets bok 2019, så är det här en helt fantastiskt skriven bok med ett språk jag har så lätt att tycka om. Känslan av att vara fast och isolerad på en plats, men människor an bara vill komma bort från, är genomgripande och hoppen mellan dåtid och nutid är verkligen skickligt gjorda. För mig är det här inte en lika bra historia dock. Man förstår rätt omgående vem flickan är och läser man mellan raderna så förstår man - genom uteslutningsmetoden - vem som är mördaren. Det är en spännande deckare samtidigt som det är ett familjedrama vilket gör den flerdimensionell och läsvärd även för de som annars väljer bort deckare eller mordmysterier. Slutet är även det riktigt bra och jag får inte den där otillfredsställda känslan som ofta infinner sig av vaga eller kortfattade avslut. Mycket bra bok som även är nominerad till Årets bok 2020.

Solsken och parmesan

Solesken och parmesan
Titel: Solesken och parmesan
Författare:
Utgiven: 2020
Förlag:
Sidor: 320
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789188801524
Goodreadsbetyg: 3.59
Rasmus är en avdankad dansbandsstjärna som tillbringar dagarna på sin systers soffa och har svårt att komma över sitt ex. Hilda älskar matlagning mer än något annat, men jobbet som kock på en förskola ger inte direkt utlopp för hennes drömmar. Särskilt inte när hon gått och blivit KK med sin chef ... För att komma ut i världen har båda två bokat in sig på en matlagningsresa till Toscana. Men på Arlanda får de ett oväntat besked: hotellet i Italien har brunnit ner och istället ska kursen hållas på ett pensionat i Öregrund, en liten stad vid Roslagens kust. Väl där kommer kursdeltagarna allt närmare varandra, och känslor blommar upp. Men alla bär de på hemligheter, som när som helst riskerar att avslöjas under den värmande sommarsolen ...

Det här var mitt senaste sällskap i form av ljudbok när jag var ute ensam i Roslagen och arbetade på familjens gård. Jag älskar verkligen att läsa Christoffers böcker, det finns så mycket kärlek och liv i hans texter och karaktärer. Det är personer som man önskar fanns på riktigt och jag hade gärna åkt på en liknande resa oavsett om det var till Italien eller någonstans inom Sveriges gränser. Som med Christoffers tidigare böcker så tycker jag att de skulle passa bättre på Forum än Lovereads då Solsken och Parmesan inte är en renodlad romance utan det här är den bästa sortens feelgood!

Himmel över Alaska

The Great Alone
Titel: The Great Alone
Författare:
Utgiven: 2019
Sidor: 541
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789100178215
Goodreadsbetyg: 4.33
Det blir inte första gången trettonåriga Leni flyttar när hennes impulsive pappa bestämmer att familjen ska bosätta sig i Alaska. Han vill att de ska göra ett nytt försök på ett nytt ställe, för att försöka få ordning på allt. Också Leni hoppas att tillvaron ska bli bättre i den ärvda stugan i vildmarken - så mycket stormigare kan det i alla fall inte bli. Den första tiden verkar lovande. Men när vintern kommer sänker mörkret sig över familjen. "Himmel över Alaska" är en berättelse om att växa upp under hårda prövningar, men också om att hitta hem och om kärleken som övervinner allt.

Det här är en bok som jag förmodligen inte hade valt att läsa om vi inte hade haft den som månadens bok i vår bokcirkel. Den är nämligen en riktig tegelsten! Det är tack och lov något som man inte märker när man börjar läsa för det var en riktigt spännande och gripande bok om två kvinnors livsöden. Det är bitvis frustrerande att läsa om den psykiska och fysiska misshandeln som den tidigare krigsfången tillika maken och fadern utsätter sin familj för, men det är en riktigt välskriven bok som får mig att vilja åka till Alaska - trots björnar och annat farligt som finns ute i vildmarken. Något jag inte visste var att den skulle utspela sig mestadels under 70-80-talet, så det var en trevlig överraskning och jag måste säga att The Great Alone är en betydligt mer beskrivande titel av boken än Himmel över Alaska. Det här är ingen enkel feelgood utan ett spännande familjedrama med en dos kärlek som sträcker sig över flera decennium. Rekommenderas varmt!

Bokhandeln för ensamma hjärtan

The Little Bookshop of Lonely Hearts
Titel: The Little Bookshop of Lonely Hearts
Författare:
Utgiven: 2020
Format: Inbunden, Lånebok
ISBN: 9789177892700
Goodreadsbetyg: 3.65
Härlig feelgood-roman i fantastisk Londonmiljö. Perfekt för bokälskaren och romantikern! Kunderna sviker den lilla bokhandeln i Bloomsbury. När Posy Morland plötsligt ärver butiken tvingas hon slå igen sina älskade kärleksromaner och istället möta verkligheten. Eftersom Posy inte bara får ett sjunkande företag på halsen, utan också oönskad uppmärksamhet från Sebastian, blir livet en chockartad upplevelse. Posys idé är att på ett halvår förvandla butiken till sina drömmars bokhandel: med hyllplan som bågnar av kärleksromaner. Men medan Posy och personalen kämpar blir Sebastian alltmer närvarande. Inte bara i verkligheten, utan också i Posys fantasier. Bokhandeln för ensamma hjärtan är första delen i brittiska Annie Darlings romanserie i bokhandelsmiljö. Det är charmig och underhållande läsning, som kommer att vinna både obotliga romantikers och inbitna boknördars hjärtan. En perfekt bok för fans av Lucy Diamond och Jenny Colgan, där lycka sällan är längre än en sida bort ...

Efter att jag hade bestämt mig för mitt betyg och vad jag tyckte om boken så läste jag många recensioner på Storytel där läsarna inte alls tyckte om boken. Bokens manliga huvudperson, Sebastian, är en ganska dryg person till och från. Han tafsar en hel del på Posy och lyssnar inte när någon säger nej utan kör på oavsett vad folk säger. I dagens feministiska samhälle så är det ett oacceptabelt beteende för de allra flesta, men i historiska romaner så är det snarare regel än undantag att män beter sig så. Och eftersom jag älskar just historiska romaner och själv har valt den typen av man till partner även i mitt privatliv - då jag tycker att tofflar till män är osexiga - så tycker jag om Sebastian (fast hade jag varit Posy så hade han fått en rak höger vid sagda tafsande utan lov).

Med det sagt så är det här en bok helt i min smak! Den är underhållande och ganska komisk, speciellt om man snappar upp de roliga blinkningarna till andra böcker i genren. Många författare som nämns finns tyvärr inte utgivna på svenska än, så boken är nog skriven med riktiga romance-fans i åtanke. Är man en casual läsare av feelgood så missar man nog en hel del av de bästa referenserna. Så jag rekommenderar boken varmt till er som gillar humor, bokhandlar och den dominanta sortens män som ofta förekommer i historisk romance fast nu i nutida bokhandelsmiljö. Då menar jag givetvis män som inte är våldsamma eller dominanta likt Christian Grey - då handlar det inte om romance i mina ögon utan snarare Stockholmssyndrom!

Klar himmel

Klar himmel
Titel: Klar himmel
Utgiven: 2020
Sidor: 398
Format: Inbunden
ISBN: 9789177991076
Goodreadsbetyg: 3.52
Det är tidigt 1940-tal i Stockholm. Sekreteraren Karin bär på mörka upplevelser som konstant gör sig påminda. Hon verkar vara den enda som inte bidrar till att förkorta kriget, så när hon får frågan om hon vill vara hemlig kurir tvekar hon inte en sekund. Violet har tre söner. Hennes yngste befinner sig i Oxford för studier när Hitler börjar bomba England och hon blir utom sig av oro. En stormig aprilnatt lämnar hon det trygga livet i Sverige och reser i hemlighet till England för att träffa honom. Léonie gör sin plikt som flyglotta i Storbritannien. På flygbasen är döden ständigt närvarande och hon vågar därför inte släppa någon inpå livet. Men allting förändras när hon en dag håller på att köra över någon med sin cykel. Sextio år efter andra världskrigets slut hittar Karin en koffert med ett obehagligt innehåll på vinden som väcker gamla minnen till liv. Samtidigt dyker ett brev upp, som aldrig nådde sin mottagare 1945. Karin bestämmer sig för att gå till botten med hur allting hänger ihop. Klar himmel är en gripande roman om kärlek, sorg och vänskap och hur tre kvinnors liv oåterkalleligen förändras av kriget.

Det här var en gripande och välskriven debut. Klar himmel är en historisk relationsroman som utspelar sig under andra världskriget och berättas genom flera perspektiv. Det blev lite rörigt ett tag, men den vävs samman fint på slutet. Jag älskar böcker som utspelar sig i England under den här tidsperioden och det är alltid ett plus med kvinnor i huvudrollen så jag hoppas på fler böcker från Kristin i framtiden!

Tack LB Förlag för det fina recensionsexemplaret!