Ödesmark

Ödesmark
Titel: Ödesmark
Författare:
Utgiven: 2020
Sidor: 350
Format: Inbunden, Lånebok
ISBN: 9789100178222
Goodreadsbetyg: 3.94
Vårvintern håller sitt grepp om Ödesmark, den lilla byn utanför Arvidsjaur. Fler av gårdarna är övergivna, lämnade åt ett långsamt förfall, men i ett av husen bor Liv med sin gamla pappa Vidar och tonårssonen Simon. De utgör en udda familj, Liv känner grannarnas blickar, på samma sätt som kunderna tycks stirra när hon jobbar kvällsskift på bensinmacken. Alla tycks fråga sig varför Liv har stannat med sin pappa, vad som håller henne kvar i detta bortglömda hörn av Norrbotten. Människor pratar om Vidars förmögenhet, hur rik han borde vara efter alla sina skogsaffärer, och vilket lätt villebråd familjen är …

Precis som Stina Jacksons förra bok Silvervägen, som var en värdig vinnare av Årets bok 2019, så är det här en helt fantastiskt skriven bok med ett språk jag har så lätt att tycka om. Känslan av att vara fast och isolerad på en plats, men människor an bara vill komma bort från, är genomgripande och hoppen mellan dåtid och nutid är verkligen skickligt gjorda. För mig är det här inte en lika bra historia dock. Man förstår rätt omgående vem flickan är och läser man mellan raderna så förstår man - genom uteslutningsmetoden - vem som är mördaren. Det är en spännande deckare samtidigt som det är ett familjedrama vilket gör den flerdimensionell och läsvärd även för de som annars väljer bort deckare eller mordmysterier. Slutet är även det riktigt bra och jag får inte den där otillfredsställda känslan som ofta infinner sig av vaga eller kortfattade avslut. Mycket bra bok som även är nominerad till Årets bok 2020.

Solsken och parmesan

Solesken och parmesan
Titel: Solesken och parmesan
Författare:
Utgiven: 2020
Förlag:
Sidor: 320
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789188801524
Goodreadsbetyg: 3.59
Rasmus är en avdankad dansbandsstjärna som tillbringar dagarna på sin systers soffa och har svårt att komma över sitt ex. Hilda älskar matlagning mer än något annat, men jobbet som kock på en förskola ger inte direkt utlopp för hennes drömmar. Särskilt inte när hon gått och blivit KK med sin chef ... För att komma ut i världen har båda två bokat in sig på en matlagningsresa till Toscana. Men på Arlanda får de ett oväntat besked: hotellet i Italien har brunnit ner och istället ska kursen hållas på ett pensionat i Öregrund, en liten stad vid Roslagens kust. Väl där kommer kursdeltagarna allt närmare varandra, och känslor blommar upp. Men alla bär de på hemligheter, som när som helst riskerar att avslöjas under den värmande sommarsolen ...

Det här var mitt senaste sällskap i form av ljudbok när jag var ute ensam i Roslagen och arbetade på familjens gård. Jag älskar verkligen att läsa Christoffers böcker, det finns så mycket kärlek och liv i hans texter och karaktärer. Det är personer som man önskar fanns på riktigt och jag hade gärna åkt på en liknande resa oavsett om det var till Italien eller någonstans inom Sveriges gränser. Som med Christoffers tidigare böcker så tycker jag att de skulle passa bättre på Forum än Lovereads då Solsken och Parmesan inte är en renodlad romance utan det här är den bästa sortens feelgood!

Himmel över Alaska

The Great Alone
Titel: The Great Alone
Författare:
Utgiven: 2019
Sidor: 541
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789100178215
Goodreadsbetyg: 4.33
Det blir inte första gången trettonåriga Leni flyttar när hennes impulsive pappa bestämmer att familjen ska bosätta sig i Alaska. Han vill att de ska göra ett nytt försök på ett nytt ställe, för att försöka få ordning på allt. Också Leni hoppas att tillvaron ska bli bättre i den ärvda stugan i vildmarken - så mycket stormigare kan det i alla fall inte bli. Den första tiden verkar lovande. Men när vintern kommer sänker mörkret sig över familjen. "Himmel över Alaska" är en berättelse om att växa upp under hårda prövningar, men också om att hitta hem och om kärleken som övervinner allt.

Det här är en bok som jag förmodligen inte hade valt att läsa om vi inte hade haft den som månadens bok i vår bokcirkel. Den är nämligen en riktig tegelsten! Det är tack och lov något som man inte märker när man börjar läsa för det var en riktigt spännande och gripande bok om två kvinnors livsöden. Det är bitvis frustrerande att läsa om den psykiska och fysiska misshandeln som den tidigare krigsfången tillika maken och fadern utsätter sin familj för, men det är en riktigt välskriven bok som får mig att vilja åka till Alaska - trots björnar och annat farligt som finns ute i vildmarken. Något jag inte visste var att den skulle utspela sig mestadels under 70-80-talet, så det var en trevlig överraskning och jag måste säga att The Great Alone är en betydligt mer beskrivande titel av boken än Himmel över Alaska. Det här är ingen enkel feelgood utan ett spännande familjedrama med en dos kärlek som sträcker sig över flera decennium. Rekommenderas varmt!

Bokhandeln för ensamma hjärtan

The Little Bookshop of Lonely Hearts
Titel: The Little Bookshop of Lonely Hearts
Författare:
Utgiven: 2020
Format: Inbunden, Lånebok
ISBN: 9789177892700
Goodreadsbetyg: 3.65
Härlig feelgood-roman i fantastisk Londonmiljö. Perfekt för bokälskaren och romantikern! Kunderna sviker den lilla bokhandeln i Bloomsbury. När Posy Morland plötsligt ärver butiken tvingas hon slå igen sina älskade kärleksromaner och istället möta verkligheten. Eftersom Posy inte bara får ett sjunkande företag på halsen, utan också oönskad uppmärksamhet från Sebastian, blir livet en chockartad upplevelse. Posys idé är att på ett halvår förvandla butiken till sina drömmars bokhandel: med hyllplan som bågnar av kärleksromaner. Men medan Posy och personalen kämpar blir Sebastian alltmer närvarande. Inte bara i verkligheten, utan också i Posys fantasier. Bokhandeln för ensamma hjärtan är första delen i brittiska Annie Darlings romanserie i bokhandelsmiljö. Det är charmig och underhållande läsning, som kommer att vinna både obotliga romantikers och inbitna boknördars hjärtan. En perfekt bok för fans av Lucy Diamond och Jenny Colgan, där lycka sällan är längre än en sida bort ...

Efter att jag hade bestämt mig för mitt betyg och vad jag tyckte om boken så läste jag många recensioner på Storytel där läsarna inte alls tyckte om boken. Bokens manliga huvudperson, Sebastian, är en ganska dryg person till och från. Han tafsar en hel del på Posy och lyssnar inte när någon säger nej utan kör på oavsett vad folk säger. I dagens feministiska samhälle så är det ett oacceptabelt beteende för de allra flesta, men i historiska romaner så är det snarare regel än undantag att män beter sig så. Och eftersom jag älskar just historiska romaner och själv har valt den typen av man till partner även i mitt privatliv - då jag tycker att tofflar till män är osexiga - så tycker jag om Sebastian (fast hade jag varit Posy så hade han fått en rak höger vid sagda tafsande utan lov).

Med det sagt så är det här en bok helt i min smak! Den är underhållande och ganska komisk, speciellt om man snappar upp de roliga blinkningarna till andra böcker i genren. Många författare som nämns finns tyvärr inte utgivna på svenska än, så boken är nog skriven med riktiga romance-fans i åtanke. Är man en casual läsare av feelgood så missar man nog en hel del av de bästa referenserna. Så jag rekommenderar boken varmt till er som gillar humor, bokhandlar och den dominanta sortens män som ofta förekommer i historisk romance fast nu i nutida bokhandelsmiljö. Då menar jag givetvis män som inte är våldsamma eller dominanta likt Christian Grey - då handlar det inte om romance i mina ögon utan snarare Stockholmssyndrom!

Kallocain

Kallocain
Titel: Kallocain
Författare:
Utgiven: 1940
Sidor: 171
Format: Inbunden
ISBN: 9789174991239
Goodreadsbetyg: 3.80
Kemisten Leo Kall har uppfunnit drogen som ska garantera att även de mest obekväma ställs i statens tjänst - kallocain får människor att avslöja sina innerst tankar. Redan vid första testerna på frivilliga chockas kall över vad som döljer sig under ytan även hos absolut lojala medsoldater. När allt kommer omkring hyser kanske även Kall känslor och önskningar han helst inte vill veta av.

Nu kommer jag att såga en klassiker vid fotknölarna, men jag hade verkligen svårt för Kallocain. För sin tid så var den säkert helt banbrytande med en skrämmande framtidsvision likt 1984 eller mer moderna bokserier som Divergent och Hungergames. Men då den typen av dystopier är underhållande att läsa så är Kallocain en seg och ganska tråkig bok, med karaktärer som jag inte bryr mig om alls. Det är en intressant historia i grunden som är väldigt välskriven, men ingen bok jag kommer minnas en längre tid efter detta.

Efter syndafloden

After the flood
Titel: After the flood
Författare:
Utgiven: 2020
Sidor: 393
Format: Inbunden
ISBN: 9789150947120
Goodreadsbetyg: 3.73
I en nära framtid, knappt hundra år från nu, har jorden täckts av vatten och endast de högsta bergstopparna syns ovanför ytan. Myra och hennes sjuåriga dotter Pearl bor på en liten båt och försörjer sig som fiskare. I sju år har Myra sörjt sin andra dotter, som försvann när floden kom och svepte med sig deras hem. Men genom ett omskakande möte med en främling får de veta att Row har setts till på en plats nära polcirkeln. Myra kastar alla tvivel åt sidan och ger sig, tillsammans med Pearl, av på en resa genom de isiga vattnen i norr. Efter syndafloden är en storslagen, actionspäckad och ibland skrämmande odyssé fylld av oförglömliga scener. En drabbande och säregen saga som är lika häpnadsväckande som trösterik briljant konstruerad och med ett skimrande språk.

Efter syndafloden är en bok helt i min smak då den innehåller lite av varje. Det är en dystopi i och med att den värld vi lever idag har översvämmats och människor lever mestadels på havet eller på ytterst få bitar av land (tidigare berg) som sticker upp lite här och var. Jag fick direkt flashbacks till filmen Waterworld med Kevin Costner från 1995, men det här är en aningen mer realistisk skildring. Visst finns det en del att förbättra, som karaktärerna i sig, som vi inte riktigt får komma på djupet och lära känna, en hel del "båtsnack" som är ganska trist att läsa om, samt ett lite för vagt slut för min smak - jag ville läsa om vad som hände sen! Men den är otroligt lättläst och välskriven, så det är helt klart en bra och läsvärd bok.

Det jag fastnade för var ändå själva äventyret, en världsomsegling med ett uppdrag att hitta en förlorad dotter. Det är verkligen något speciellt med att läsa om en framtid där samhället har kollapsat och den värsta sortens människor, som saknar etik och moral, tar över och behandlar de som inte kan försvara sig som om de vore djur. Det är mörkt och skrämmande, men ändå riktigt spännande och jag kunde inte sluta läsa förrän jag fått reda på hur det skulle sluta!

Tack HarperCollins Nordic för det fina recensionsexemplaret!