Bokbesatt.se
  • Hem
  • Böcker
    • Aktuellt & kommande
      • Adventskalender
        • Adventskalendern 2018
        • Adventskalendern 2020
        • Adventskalendern 2021
        • Adventskalendern 2023
        • Adventskalendern 2024
        • Adventskalendern 2025
    • Biblioteksböcker
    • Bookhauls
      • Förhandsbeställning
    • Förlag
    • Ljudbok
    • Läsdagbok
    • Min Bokhylla
      • Lästa böcker 2018
      • Lästa böcker 2019
      • Lästa böcker 2020
      • Lästa böcker 2021
      • Lästa böcker 2022
      • Önskelistan
    • Recensionsex
    • Uppdaterat
  • Bokcirkel
    • Johannas bokklubb
    • Röda tråden
  • Recensioner
    • Barn
    • Biografi
    • Deckare
    • Dystopi
    • Fantasy
    • Feelgood
    • Historisk
    • Humor
    • Jul
    • Kärlek
      • Erotik
      • Romance
      • Paranormal Romance
      • Vänskap
    • Ljudbok
    • Mat
      • Kokbok
    • Novell
    • Poesi
    • Relationsdrama
    • Science Fiction
    • Skräck
    • Skönlitteratur
    • Spänning
      • Crime
      • Psykologi
      • Thriller
    • Tecknade serier
      • Manga
    • Unga vuxna
    • Övernaturligt
  • Övrigt
    • Bokbyte
      • Pocket & Påhitt
      • Pocket & Prassel
      • Pocket & Trix
    • Event
    • Film
    • Frågor & Utmaningar
    • Instagram
    • Tävlingar
    • Vinster
  • Gamla recensioner
FacebookInstagramRSS
Bokbesatt.se
  • Hem
  • Böcker
    • Aktuellt & kommande
      • Adventskalender
        • Adventskalendern 2018
        • Adventskalendern 2020
        • Adventskalendern 2021
        • Adventskalendern 2023
        • Adventskalendern 2024
        • Adventskalendern 2025
    • Biblioteksböcker
    • Bookhauls
      • Förhandsbeställning
    • Förlag
    • Ljudbok
    • Läsdagbok
    • Min Bokhylla
      • Lästa böcker 2018
      • Lästa böcker 2019
      • Lästa böcker 2020
      • Lästa böcker 2021
      • Lästa böcker 2022
      • Önskelistan
    • Recensionsex
    • Uppdaterat
  • Bokcirkel
    • Johannas bokklubb
    • Röda tråden
  • Recensioner
    • Barn
    • Biografi
    • Deckare
    • Dystopi
    • Fantasy
    • Feelgood
    • Historisk
    • Humor
    • Jul
    • Kärlek
      • Erotik
      • Romance
      • Paranormal Romance
      • Vänskap
    • Ljudbok
    • Mat
      • Kokbok
    • Novell
    • Poesi
    • Relationsdrama
    • Science Fiction
    • Skräck
    • Skönlitteratur
    • Spänning
      • Crime
      • Psykologi
      • Thriller
    • Tecknade serier
      • Manga
    • Unga vuxna
    • Övernaturligt
  • Övrigt
    • Bokbyte
      • Pocket & Påhitt
      • Pocket & Prassel
      • Pocket & Trix
    • Event
    • Film
    • Frågor & Utmaningar
    • Instagram
    • Tävlingar
    • Vinster
  • Gamla recensioner
Bokbesatt.se
Bokmässan, Event

Bokmässan 2019 – Dag 4

25 november, 2019
Inläggen innehåller reklam genom annonslänkar för Bokus.

BokmässanBokmässan 2019Svenska mässan
0
  • Dela

Föregående Inlägg

Bokmässan 2019 – Dag 3

Läs Mer
Nästa Inlägg

Sjuka priser på böcker

Läs Mer

About Me

Jag heter Lotta, bor i Stockholm och är minst sagt bokbesatt. Jag läser det mesta, bland annat romance, feelgood, skräck, thrillers, historiska, science fiction och/eller fantasy. Bra skrivna böcker i allmänhet intresserar mig och ungdomsböcker ligger mig varmt om hjärtat. Läs mer om mig här...

Kontakta mig

Har du några frågor, eller skulle vilja skicka ett recensionsexemplar av en bok? Kontakta mig då på lotta [at] bokbesatt [punkt] se

Läser just nu

Instagram

Nu känns det som om sommaren äntligen är här! 🚤 " Nu känns det som om sommaren äntligen är här!

🚤 "En gyllene sommar" av Carley Fortune från @lbforlag

𝐇𝐚𝐧𝐝𝐥𝐢𝐧𝐠:
Det händer bra saker vid sjön. Det är vad Alices mormor Nan brukar säga, och det stämmer. Alice tillbringade bara en enda sommar där tillsammans med Nan när hon var sjutton år. Det var då hon tog det där fotografiet, bilden av tre leende tonåringar i en gul motorbåt, bilden som förändrade hennes liv. Nu lever Alice bakom en lins. Som fotograf trivs hon bäst i utkanten, där hon låter andra stå i centrum. På sistone har hon dock längtat efter något mer och när Nan ramlar och bryter höften bestämmer Alice att de ska åka tillbaka till Barry s Bay och att Alice ska ta hand om Nan. Men knappt har de kommit till ro i stugan förrän stillheten bryts av ett dånande. Det är ljudet av en välbekant gul motorbåt med en ensam förare. 

Charlie Florek var nitton år när Alice fotograferade honom på avstånd. Nu är han vuxen – en oblyg charmör som får Nan att skratta och Alice att längta tillbaka till tiden då hon var sjutton igen, när livet var enklare och fotograferandet bara var en hobby. Soldränkta dagar och varma kvällar ute på sjön med Charlie blir om balsam för Alices själ, men när hon möter hans genomträngande gröna blick börjar hon oroa sig för sitt hjärta. För Alice ser människor – det är därför hon är så skicklig på det hon gör – men hon har aldrig tidigare mött någon som verkligen ser henne.

@carleyfortune #Engyllenesommar
📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚 𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Lönnmördaren fru Shim 𝐀𝐯:  📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚
𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Lönnmördaren fru Shim
𝐀𝐯: Kang Jiyoung
𝐆𝐞𝐧𝐫𝐞: Psykologi, Spänning
𝐔𝐭𝐠𝐢𝐯𝐞𝐧 𝐚𝐯: Wahlström & Widstrand

𝐇𝐚𝐧𝐝𝐥𝐢𝐧𝐠:
När fru Shim – arbetslös slaktare, änka och två barn att försörja – svarar på Den leende detektivbyråns jobbannons tycks hennes lycka vara gjord. Hennes nya arbetsgivare menar att hennes lediga handlag med kniven och oansenliga yttre gör henne som klippt och skuren för jobbet som lönnmördare. Med anställningen följer också flexibla arbetstider och en saftig lön. Kort sagt: Fru Shim passar in i jobbeskrivningen som en hand i mördarens handske, men inser snart att det spelar ingen roll hur duktig man är med en kniv; att vara en lönnmördare är ett stressigt yrke och inget i livet är gratis. Den koreanska succéromanen “Lönnmördaren fru Shim” är en fyndig, spännande och knivskarp bladvändare om en osannolik lönnmördare och antihjälte.

𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐬𝐢𝐨𝐧:
Det här är en bok som verkligen kräver full uppmärksamhet av läsaren. Berättelsen växlar mellan olika personer och tidsperioder, och stundtals blev det ganska rörigt med alla karaktärer – särskilt eftersom flera namn känns lika och personer återkommer efter längre avbrott. Jag fick nästan läsa långsammare än vanligt för att verkligen hänga med i alla svängar.

Samtidigt tyckte jag om flera av karaktärerna. Många känns känslokalla och distanserade på ett sätt jag uppskattar. Det, tillsammans med den mat som nämns och den koreanska kulturen, bidrar till bokens speciella ton och stämning.

När bitarna väl börjar falla på plats märks det att berättelsen är genomtänkt och skickligt uppbyggd. Det här är däremot ingen bok man bara glider igenom – den kräver tålamod och koncentration, men passar bra för läsare som gillar fragmenterade berättelser där man själv får lägga pusslet. En annorlunda och ambitiös bok som definitivt ställer krav på sin läsare och blir en intressant bok att samtala om.

@kangjiyoung_pm4 @wahlstromwidstrand
Efter lite omvägar tack vare postnord så har den ä Efter lite omvägar tack vare postnord så har den äntligen kommit fram! "Ske din vilja" av Åsa Hellberg är andra delen i Kostermorden och en bok jag sett fram emot att läsa. ✨️

Vore skönt med en riktig läshelg snart, har bara varit en massa med husförsäljning, begravning och allmänt arbete på sistone. 🫠

Tack @marie.jungsand_atwork för det fina utskicket! ❤️
#kostermorden
📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚 𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Så som jag minns det 𝐀𝐯: C 📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚
𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Så som jag minns det
𝐀𝐯: Christina Erikson
𝐆𝐞𝐧𝐫𝐞: Historiskt, Kärlek
𝐔𝐭𝐠𝐢𝐯𝐞𝐧 𝐚𝐯: The Book Affair

𝐇𝐚𝐧𝐝𝐥𝐢𝐧𝐠:
Svartå, 1854. Här lever den åldrande grevinnan Magdalena von Rosenstråle ensam med sitt trogna tjänstefolk. När den unga Christina anländer som sällskapsfröken, anar hon snart att allt inte står rätt till. Bakom grevinnans vresiga sätt och tilltagande glömska döljer sig en historia som vill fram i ljuset. Genom gamla dagböcker berättar Magdalena om sin ungdom - och om kärleken hon förlorade. Samtidigt skakas Svartå av de brutala morden på tre barn. Vreden sprider sig, bruket hotas av uppror och som bruksägare tvingas grevinnan träda fram - trots sin vacklande hälsa. Så som jag minns det är den första delen i den andra trilogin om kvinnorna som styrt över Svartå herrgård. Sviten, som består av sju fristående trilogier, sträcker sig över 250 år och berättar om kvinnornas oförtrutna kamp för rätten att styra över sina egna liv. Det är en historia om kvinnlig list, omöjlig kärlek och maktspel i samhällets översta skikt.

𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐬𝐢𝐨𝐧:
Den fjärde delen i Svartåsviten tar ett steg djupare in i teman som minnen, familjeband och hemligheter som vägrar släppa taget. Berättelsen rör sig mellan dåtid och nutid och visar hur gamla val fortsätter att påverka flera generationer. Det som verkligen bär boken är relationerna. De känns trovärdiga, stundtals smärtsamma och ofta fyllda av sådant som aldrig sägs rakt ut. Vissa karaktärer väcker stor sympati, medan andra mest frustrerar – precis som det ska vara.

Tempot är lugnt i början men växer i takt med att hemligheterna nystas upp, och när bitarna väl faller på plats är det svårt att släppa taget. Det här är en finstämd och eftertänksam del i serien som bygger vidare på det som gör Svartåsviten så stark – levande karaktärer, känslomässigt djup och en berättelse som stannar kvar. Jag älskade verkligen slutet på boken! För dig som redan följer serien är det här ett måste, och för dig som ännu inte börjat finns det all anledning att göra det. Jag längtar efter att få läsa fler böcker från Svartå!

Rekommenderas varmt!

@thebookaffairforlag
📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚 𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Den femte dagen 𝐀𝐯: Åsa He 📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚
𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Den femte dagen
𝐀𝐯: Åsa Hellberg
𝐆𝐞𝐧𝐫𝐞: Deckare
𝐔𝐭𝐠𝐢𝐯𝐞𝐧 𝐚𝐯: Bokförlaget Forum

𝐇𝐚𝐧𝐝𝐥𝐢𝐧𝐠:
En död kropp hittas bakom en sjöbod på Sydkoster under höstens första storm och Vega Vargs lugna helg i stugan är borta. Det blir hennes jobb att utreda Kosteröarnas första mord någonsin. Och detta på den lintott som lekt med hennes barn och som hon har sett växa upp. Alla kände den charmige Fredde och såvitt hon vet hade han inga fiender. Ändå har någon uppenbarligen haft ihjäl honom. Vad gjorde han för att förtjäna det? Kort därefter försvinner den norska kvinna som upptäckte kroppen. Eftersom hon är känd och gift med en politiker dras norsk polis in, och Vegas bästa vän, polisinspektör Leopold Posse, anländer till Koster. När ännu en död kropp hittas vid Ekenäsbryggan står Vega och Leopold handfallna. Vad handlar det här om egentligen?

𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐬𝐢𝐨𝐧:
Det här är en deckarstart som verkligen överraskade mig – på ett bra sätt. Åsa Hellberg visar att hon behärskar deckargenren lika bra som feelgood och historiskt, och resultatet blir en berättelse som både är lätt att dras in i och svår att släppa.

Precis som i Åsas andra böcker så finns det ett driv i språket som gör att man snabbt kommer in i handlingen, samtidigt som karaktärerna får ta plats och växa.

Jag gillar särskilt hur relationerna får utrymme – det ger en extra tyngd och gör att man faktiskt bryr sig om vad som händer. Alltid kul med lite extra drama och Vega är en intressant karaktär!

Miljön på Koster och i Strömstad är ny för mig, så jag har noll koll på hur det är där. Men jag tyckte det bidrog lite till spänningen. Berättelsen blir stundtals ganska intensiv, med mycket som händer på kort tid, men det gör att jag hela tiden vill läsa vidare.

Det här är en engagerande och lovande start på en serie som jag definitivt vill läsa mer av.

@bokforlagetforum
Söndagens läsning efter en hel dag jobb ute på svä Söndagens läsning efter en hel dag jobb ute på svärfars hus, i veckan ska det flyttstädas och sedan fotograferas så det är sista rycket nu. Plockade rabarber i rabatten och gjorde varsin minipaj nu på kvällen med lite vaniljsås jag hade i skafferiet. "One dark window" av Rachel Gillig från @bazarforlag har jag länge velat läsa så kul att den finns på svenska och formatet är väldigt härligt. Fysiska böcker tycker jag är bäst även om jag gillar ljudböcker också ❤️

#Rabarberpaj #Rhubarbpie #OneDarkWindow
Regnväder = läsväder Är kattvakt i Rånäs och jobba Regnväder = läsväder
Är kattvakt i Rånäs och jobbar en del ute på tomten för att göra Skogsfröjdens sommarfin, men när det regnar så får jag hålla mig inne och läsa - med en kopp kaffe såklart!

Läser just nu "Mrs Shim is a killer" av Kang Jiyoung inför bokcirkel i veckan på @noporestaurant - fick inte tag på den på svenska översättningen innan jag åkte ut till stugan, men den finns ute nu från @wahlstromwidstrand (Lönnmördaren fru Shim)
#kangjiyoung
📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚 𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Skuggspelaren 𝐀𝐯: Sara Boh 📚 ⒷⓄⓀⓇⒺⒸⒺⓃⓈⒾⓄⓃ 📚
𝐓𝐢𝐭𝐞𝐥: Skuggspelaren
𝐀𝐯: Sara Bohlin
𝐆𝐞𝐧𝐫𝐞: Psykologi, Spänning
𝐔𝐭𝐠𝐢𝐯𝐞𝐧 𝐚𝐯: Ordberoende Förlag

𝐇𝐚𝐧𝐝𝐥𝐢𝐧𝐠:
Lea har inte mycket gemensamt med sina kollegor på det franska fastighetsbolaget, internt benämnt som ”Företaget”. Men när ett lik upptäcks i ett av bolagets köpcentrum, börjar deras liv oväntat flätas samman. Samtidigt härjar en seriemördare i området, styrd av en kortlek i sina brutala brott, som snart visar sig vara närmare än de anar. Skuggspelaren är en gripande thriller som drar dig in i en värld av rädsla, svek och hemligheter. I första delen av serien följer vi Lea i hennes jakt på rättvisa och upprättelse.

𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐬𝐢𝐨𝐧:
Skuggspelaren är en överraskande stark och välskriven debut som direkt fångade mitt intresse. Sara Bohlin har ett bra grepp om både spänning och karaktärsbygge, och trots att mina förväntningar på en debutthriller ofta är ganska låga lyckas hon leverera något som verkligen engagerar.

Det som gör att boken fungerar så bra för mig är att jag bryr mig om karaktärerna. Framför allt fastnade jag för Elias, men även Lea gjorde intryck – trots att hon stundtals är impulsiv och starkt känslostyrd. Just den där känslan av empati är avgörande i en psykologisk thriller, och här sitter den. De parallella berättelserna, särskilt de som utspelar sig långt tillbaka i tiden och ger mördaren en röst, tillför mycket till helheten. De skapar både djup och en obehaglig närvaro som förstärker spänningen.

Läsupplevelsen är som en berg- och dalbana och jag var som mest engagerad i mitten av boken, när Elias och Lea börjar undersöka Företaget och pusselbitarna sakta faller på plats, men också under det intensiva slutet. Att kapitlen är korta är toppen och det gör att jag inte kunde lägga ifrån mig boken förrän den var utläst.

Som debut är Skuggspelaren imponerande. Det är en spännande, välskriven och känslomässigt engagerande spänningsroman som lovar gott inför framtiden. Jag vill definitivt läsa vidare om Lea och Elias i kommande böcker och har nu betydligt högre förväntningar. Rekommenderas varmt!
@ordberoendeforlag
✨️🥂 𝗕𝗼𝗸𝗿𝗲𝗹𝗲𝗮𝘀𝗲 🥂✨️ Igår fick veckan ett riktigt fi ✨️🥂 𝗕𝗼𝗸𝗿𝗲𝗹𝗲𝗮𝘀𝗲 🥂✨️
Igår fick veckan ett riktigt fint avslut, trots att den varit ganska tung (2:a på besiktningen, svärmor fortfarande på korttidsboende och mycket på jobbet...)

Efter fredagsfikat med jobbet tog jag bussen hemifrån via Karolinska till Riddarhustorget och promenerade därifrån genom Gamla stans gränder till Deckarbokhandeln – en helt ny bekantskap för mig, och vilken mysig butik!

Vi var ett gäng bokälskare som bjudits in för att fira att Christina Erikson släpper sin nya spänningsroman Vintervila, första delen i serien Ön. Jag har redan hunnit läsa några kapitel – och den är riktigt bra. Men jag är ju inte direkt förvånad när det gäller Christina.

Det bjöds på bubbel och en fantastiskt fin (och god!) tårta med kartan över ön som motiv. Vi fick ta del av flera intressanta samtal om både karaktärer och skrivprocess, och det märks verkligen hur mycket research som ligger bakom både handling och personer.

Det var så roligt att träffa mina bokvänner igen – och tänka tillbaka på Svartå. Den övernattningen är fortfarande ett av mina finaste minnen… även om jag inte fick möta några spöken. De är väl som katter – de kommer inte till den som vill bli skrämd 😉

Stort tack @eriksonchristina @thebookaffairforlag @deckarbokhandeln @jennyschyttberg för en så fin kväll – och för att jag får läsa!

När helgens jobb är klart (vi tömmer ett dödsbo inför försäljning) ska jag unna mig en riktigt lång lässtund ❤️📖

Arkivet

  • Arkivet för bokrecensioner
  • Arkivet för blogginlägg

Affiliates

  • Bokus
  • ComputerSalg

Bokbloggar

  • A room of my own
  • Bokblomma
  • Bokföring enligt Monika
  • Boktokig
  • Cinnamon Books
  • Håkans hylla
  • Pockethexorna
  • Västmanländskan

Bokbesatt-knappen

Använd gärna bokbesatt-knappen om du vill länka till sidan.

META

  • Logga in
  • Flöde för inlägg
  • Flöde för kommentarer
  • WordPress.org
FacebookInstagramRSS
SökKontakt

Copyright © 2026 All Rights Reserved. Bokbesatt.se. Logga in

[mc4wp_form id="65"]
Bokbesatt.se