
Stjärnadvokaten Manfred Berg skjuts ihjäl i centrala Stockholm och genast fylls nätet av rykten. Det sägs att Manfred var på väg att ta ut skilsmässa och omgivningens dom är tydlig: Julia, golddiggern som gift in sig i den förmögna familjen Berg, måste vara inblandad i hans död.
Julia famlar för att få ihop tillvaron och på begravningen träffar hon Jack, en barndomsvän till Manfred. Snart blir Jack den trygghet både Julia och hennes tvåårige son Adam behöver. Tillsammans flyr de från blickarna och anklagelserna i Stockholm och bosätter sig på Manfreds ensligt belägna släktgård.
Men allt förändras när Jacks gamla vänner Matti och Christine dyker upp. Mot Julias vilja stannar de kvar och tar sig allt större friheter. När Jack plötsligt lämnar gården inser Julia att hon inte kan lita på någon. Långsamt går det upp för henne att det hela tiden funnits en plan. En plan med ödesdigra konsekvenser.
Det här var en bok som höll mig fast från början till slut. Monica Rehn bygger skickligt upp spänningen och skapar en känsla av osäkerhet som gör att man hela tiden vill veta vad som egentligen pågår.
Jag fastnade snabbt för Julia, men ju längre in i berättelsen jag kom desto mer fascinerad blev jag av den obehagliga Christine. Hon bidrar verkligen till den krypande stämningen och blev en av de karaktärer som stannade kvar hos mig efteråt.
Boken bjuder på flera oväntade vändningar, och jag var aldrig riktigt säker på hur allt skulle sluta. Det var en riktigt spännande och smart thriller som lyckades överraska mig mer än en gång.
Boken finns hos: Bokus