Casual Friday

Casual Friday
Originaltitel: Casual Friday
Författare:
Förlag:
Utgiven: 2026
Sidor: 328
Format: Häftad, Ljudbok
ISBN: 9789177195054
Malin Holm satsar helhjärtat på HR-karriären i Stockholm, lever varannan-vecka-liv och har gett upp dejtandet för gott. Mathieu Lefèvre är trött på livet i Paris efter ett kraschat äktenskap och vill ha nya utmaningar, helst på andra sidan jordklotet. När de möts i jobbet uppstår en stark och omedelbar attraktion. Malin dras till Mathieus uppriktiga omtanke och sexiga händer, Mathieu till Malins avväpnande humor och okomplicerade livsinställning. Ett förhållande mellan dem går helt emot policyn på deras företag, men med Mathieus stundande flytt och Malins dotter finns ändå ingen risk att relationen blir seriös. Eller? För visst kan man sätta ett slutdatum på kärlek? Casual Friday är en modern romance som tar med läsaren till fondbolaget Reditus vars glansdagar har passerat, där oväntad passion uppstår bland trasiga skrivare och hårdnackade chefer klädda i Chanel. För dig som älskar The Hating Game och För alltid börjar nu.

Jag läser inte nutida office romance så ofta, men när jag väl gör det så ska det vara riktigt jäkla bra – och det här är riktigt jäkla bra! Jag gillar att läsa välskrivna böcker som får mig på gott humör. När det handlar om män som är mer romantiska medan kvinnan är mindre så – det kan jag själv relatera till och jag gillar hur Malin och Mathieu interagerar med varandra, det är både underhållande och hjärtevärmande på samma gång. Miljöerna spelar en stor roll i handlingen och resandet mellan Paris och Stockholm känns sömlöst och jag kan verkligen se det framför mig likt en film. Jag måste säga att jag tyckte riktigt bra om Mathieu, han är inte som andra män och jag måste säga att det som han själv anser är det värsta med honom – är det jag gillar mest! Det här är helt enkelt en hejdundrande debut och direkt när jag hade läst klart så kikade jag på när nästa del kommer. Rekommenderas varmt till alla som behöver lite extra kärlek i sitt liv.

Mysteriet i Cinnamon Falls

A Cinnamon Falls Mystery
Originaltitel: A Cinnamon Falls Mystery
Författare:
Förlag:
Utgiven: 2025
Sidor: 334
Format: Häftad, Ljudbok
ISBN: 9789150983210
Välkommen till Cinnamon Falls! Här bjuds på höstfestival, fyrverkerier och mord. Efter ett förödmjukande uppbrott i storstan flyr Nia tillbaka till sin sömniga hemstad, Cinnamon Falls, där hon kan älta sitt kaosartade liv i lugn och ro. När hon kommer hem är staden i full gång med förberedelserna inför den årliga höstfestivalen - en älskad tradition som lockar folk från när och fjärran för att karva pumpor, se fyrverkerier och kröna årets kung och drottning. Men bara några dagar innan festivalen ska börja hittas en livlös kropp på den lokala dinern - tillsammans med en lapp: Vem står näst på tur? Nu måste Nia slå sig ihop med Cinnamon Falls färgstarka invånare för att lösa fallet - Jesse inräknad. Trots åren som gått har Nia inte kunnat släppa sin mörka, stiliga ungdomskärlek. Hinner de lösa mysteriet innan mördaren slår till igen?

Det här är verkligen definitionen av en mysig småstadsdeckare med höstkänsla och charmiga miljöer. Cinnamon Falls är en sådan där plats där alla känner alla – vilket såklart gör ett mord (eller mystiskt dödsfall) extra skakande.

Vi får följa huvudpersonen som återvänder till den lilla staden och snabbt dras in i ett mysterium där hemligheter bubblar under ytan. Jag gillar verkligen atmosfären – caféerna, små butikerna och den där trygga småstadskänslan som kontrasterar så fint mot det som faktiskt har hänt. Det är cosy crime när den är som mest lättillgänglig.

Tempot är lagom och fokus ligger lika mycket på relationer och vardagsliv som på själva utredningen. För mig gör det att berättelsen känns trivsam snarare än nervkittlande. Vill man ha högt tempo och mörker är det här kanske inte rätt bok – men söker man en lättsam och underhållande pusseldeckare fungerar den fint.

Det är kanske inte den mest överraskande intrigen jag läst, men den är charmig, lättläst och perfekt när man vill ha något avkopplande mellan tyngre böcker. En mysig och småcharmig cozy mystery som passar extra bra med en kopp te en regnig höstdag.