Out of Office

no title has been provided for this book
Författare:
Förlag:
Utgiven: 2026
Sidor: 368
Format: Häftad, Ljudbok
ISBN: 9789177195191
Unni Larsson har lämnat sin fästman vid altaret och förlorat både hem och självrespekt när hon inser att jobbet som marknadskoordinator också hänger löst. Aktieförvaltaren Victor Balan vill kliva ut ur sin chefs skugga och lansera sin första egna fond, men när finansieringen stryps måste han gå från introvert analytiker till övertygande säljare – och blir motvilligt hopparad med Unni. I takt med att pressen stiger på jobbet växer också attraktionen mellan dem. Unni överraskar med sin förmåga att vända varje motgång, medan Victors lågmälda fokus blir allt svårare att motstå. När han åker till sin familj i Transsylvanien över sommaren och hon hälsar på, inser de att det de inlett är på riktigt. Frågan är om Victor ska våga satsa. Och har Unni tålamod att vänta? Out of office är en modern romance som tar med läsaren till det bedagade fondbolaget Reditus, där obestridlig passion uppstår mellan evighetslånga Teamsmöten och skyhöga krav.

Elisabeth Mellqvist bjuder återigen på office romance när den är som bäst. Hon skriver med ett riktigt bra flyt och det är så lättläst utan att för den skull kännas simpelt. Jag tycker om hur hon får till karaktärer som känns mänskliga, med både fel och brister, men som också utvecklas under berättelsens gång. Unni och Victor är dessutom ett par som jag verkligen tycker om att följa, inte minst när det finns ett antal jobbiga sidokaraktärer som försvårar deras arbete. Jag gillade konflikterna och hur de hanterades, och det gjorde mycket för berättelsen. Unni har inte passerat 30 och Victor lite drygt tio år äldre och pappa till en vuxen dotter, men åldersskillnaden känns faktiskt aldrig särskilt påtaglig. Deras relation fungerar helt enkelt, utan att åldern behöver bli en större grej än den är.

Jag uppskattar också att Elisabeth vågar låta det bli spicy utan att sexet tar över handlingen. Det finns gott om hetta, men den får vara en del av berättelsen och inte hela berättelsen. Och kanske ännu viktigare för mig: inga konstiga ordval som får mig att fastna mitt i en sexscen. Jag gillar helt enkelt Elisabeths sätt att skriva. Det är lättläst, roligt, romantiskt och med karaktärer som jag faktiskt bryr mig om. Out of Office är en romance jag varmt kan rekommendera – även om jag själv tänker hålla mig väldigt långt borta från någon som helst romantik på min egen arbetsplats.