Inläggen innehåller reklam genom annonslänkar för Bokus.

Solsken och parmesan

Solesken och parmesan
Titel: Solesken och parmesan
Författare:
Utgiven: 2020
Förlag:
Sidor: 320
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789188801524
Goodreadsbetyg: 3.59
Rasmus är en avdankad dansbandsstjärna som tillbringar dagarna på sin systers soffa och har svårt att komma över sitt ex. Hilda älskar matlagning mer än något annat, men jobbet som kock på en förskola ger inte direkt utlopp för hennes drömmar. Särskilt inte när hon gått och blivit KK med sin chef ... För att komma ut i världen har båda två bokat in sig på en matlagningsresa till Toscana. Men på Arlanda får de ett oväntat besked: hotellet i Italien har brunnit ner och istället ska kursen hållas på ett pensionat i Öregrund, en liten stad vid Roslagens kust. Väl där kommer kursdeltagarna allt närmare varandra, och känslor blommar upp. Men alla bär de på hemligheter, som när som helst riskerar att avslöjas under den värmande sommarsolen ...

Det här var mitt senaste sällskap i form av ljudbok när jag var ute ensam i Roslagen och arbetade på familjens gård. Jag älskar verkligen att läsa Christoffers böcker, det finns så mycket kärlek och liv i hans texter och karaktärer. Det är personer som man önskar fanns på riktigt och jag hade gärna åkt på en liknande resa oavsett om det var till Italien eller någonstans inom Sveriges gränser. Som med Christoffers tidigare böcker så tycker jag att de skulle passa bättre på Forum än Lovereads då Solsken och Parmesan inte är en renodlad romance utan det här är den bästa sortens feelgood!

Himmel över Alaska

The Great Alone
Titel: The Great Alone
Författare:
Utgiven: 2019
Sidor: 541
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789100178215
Goodreadsbetyg: 4.33
Det blir inte första gången trettonåriga Leni flyttar när hennes impulsive pappa bestämmer att familjen ska bosätta sig i Alaska. Han vill att de ska göra ett nytt försök på ett nytt ställe, för att försöka få ordning på allt. Också Leni hoppas att tillvaron ska bli bättre i den ärvda stugan i vildmarken - så mycket stormigare kan det i alla fall inte bli. Den första tiden verkar lovande. Men när vintern kommer sänker mörkret sig över familjen. "Himmel över Alaska" är en berättelse om att växa upp under hårda prövningar, men också om att hitta hem och om kärleken som övervinner allt.

Det här är en bok som jag förmodligen inte hade valt att läsa om vi inte hade haft den som månadens bok i vår bokcirkel. Den är nämligen en riktig tegelsten! Det är tack och lov något som man inte märker när man börjar läsa för det var en riktigt spännande och gripande bok om två kvinnors livsöden. Det är bitvis frustrerande att läsa om den psykiska och fysiska misshandeln som den tidigare krigsfången tillika maken och fadern utsätter sin familj för, men det är en riktigt välskriven bok som får mig att vilja åka till Alaska - trots björnar och annat farligt som finns ute i vildmarken. Något jag inte visste var att den skulle utspela sig mestadels under 70-80-talet, så det var en trevlig överraskning och jag måste säga att The Great Alone är en betydligt mer beskrivande titel av boken än Himmel över Alaska. Det här är ingen enkel feelgood utan ett spännande familjedrama med en dos kärlek som sträcker sig över flera decennium. Rekommenderas varmt!

Helgtips

Jag brukar inte tipsa om böcker till nedsatta priser annat än till Bokrean varje år, men nu var jag inne och kollade och såg att de här bra böckerna fanns till extra bra pris hos Bokus ihop med andra feelgood-nyheter.

Bokhandeln för ensamma hjärtan

The Little Bookshop of Lonely Hearts
Titel: The Little Bookshop of Lonely Hearts
Författare:
Utgiven: 2020
Format: Inbunden, Lånebok
ISBN: 9789177892700
Goodreadsbetyg: 3.65
Härlig feelgood-roman i fantastisk Londonmiljö. Perfekt för bokälskaren och romantikern! Kunderna sviker den lilla bokhandeln i Bloomsbury. När Posy Morland plötsligt ärver butiken tvingas hon slå igen sina älskade kärleksromaner och istället möta verkligheten. Eftersom Posy inte bara får ett sjunkande företag på halsen, utan också oönskad uppmärksamhet från Sebastian, blir livet en chockartad upplevelse. Posys idé är att på ett halvår förvandla butiken till sina drömmars bokhandel: med hyllplan som bågnar av kärleksromaner. Men medan Posy och personalen kämpar blir Sebastian alltmer närvarande. Inte bara i verkligheten, utan också i Posys fantasier. Bokhandeln för ensamma hjärtan är första delen i brittiska Annie Darlings romanserie i bokhandelsmiljö. Det är charmig och underhållande läsning, som kommer att vinna både obotliga romantikers och inbitna boknördars hjärtan. En perfekt bok för fans av Lucy Diamond och Jenny Colgan, där lycka sällan är längre än en sida bort ...

Efter att jag hade bestämt mig för mitt betyg och vad jag tyckte om boken så läste jag många recensioner på Storytel där läsarna inte alls tyckte om boken. Bokens manliga huvudperson, Sebastian, är en ganska dryg person till och från. Han tafsar en hel del på Posy och lyssnar inte när någon säger nej utan kör på oavsett vad folk säger. I dagens feministiska samhälle så är det ett oacceptabelt beteende för de allra flesta, men i historiska romaner så är det snarare regel än undantag att män beter sig så. Och eftersom jag älskar just historiska romaner och själv har valt den typen av man till partner även i mitt privatliv - då jag tycker att tofflar till män är osexiga - så tycker jag om Sebastian (fast hade jag varit Posy så hade han fått en rak höger vid sagda tafsande utan lov).

Med det sagt så är det här en bok helt i min smak! Den är underhållande och ganska komisk, speciellt om man snappar upp de roliga blinkningarna till andra böcker i genren. Många författare som nämns finns tyvärr inte utgivna på svenska än, så boken är nog skriven med riktiga romance-fans i åtanke. Är man en casual läsare av feelgood så missar man nog en hel del av de bästa referenserna. Så jag rekommenderar boken varmt till er som gillar humor, bokhandlar och den dominanta sortens män som ofta förekommer i historisk romance fast nu i nutida bokhandelsmiljö. Då menar jag givetvis män som inte är våldsamma eller dominanta likt Christian Grey - då handlar det inte om romance i mina ögon utan snarare Stockholmssyndrom!

Sommarläsning på balkongen

Självklart så sitter jag ute på balkongen när det är lagom varmt och jag inte är ute i stugan och fixar. Solskydd i form av en gardin hjälper mycket för att jag ska slippa bli bländad. Chester älskar att vara med och ligger ofta själv ute på balkongen. Vi har ett ordentligt nät (metallnät) från golv till tak som katterna aldrig kommer att kunna tugga sönder. Om ni har katt och balkong köp för guds skull inte de usla kattnäten i plast, det har hänt att katter bitit hål i det, har fastnat och på så vis strypt sig själva! Utsikten blir sådär med metallnät, men katternas säkerhet går före allt!

Jag har läst en av de tolv nominerade till årets bok 2020, så nu är det dags att läsa andra boken från förra årets vinnare, Stina Jackson, Ödesmark. En bok jag lånat på biblioteket. I bokcirkeln Röda tråden så ska vi sen läsa Där kräftorna sjunger av Delia Owens.

De sista barnen på jorden och zombieparaden

The Last Kids on Earth and the Zombie Parade
Titel: The Last Kids on Earth and the Zombie Parade
Författare:
Utgiven: 2019
Sidor: 264
Format: Inbunden
ISBN: 9789150944518
Goodreadsbetyg: 4.41
Ingen sa att livet efter monsterapokalypsen skulle vara lätt De senaste månaderna har hela staden varit invaderad av monster och zombier. Men nu börjar zombierna försvinna. Det kanske verkar som något bra eftersom de äter hjärnor men Jack Sullivan är misstänksam. Han har hört ett otäckt, skrikande ljud som nästan verkar kalla på zombierna, men vart är de på väg? Och varför? Jack, hans tre bästa vänner och deras tama monster Rover bestämmer sig för att ta reda på vad som är på gång. På vägen stöter de på betydligt mer än de väntat sig, inklusive ett gigantiskt maskmonster, en pizzeria som förvandlats till monsterhäng och en uråldrig ondska med kraft att förgöra världar. Kan Jack lista ut varför zombierna går upp i rök innan detsamma händer honom och hans gäng?

De perfekta böckerna under corona-pandemin! För både vuxna och barn om jag får lov att säga det själv. I den här boken så blir det betydligt mer spännande och vi får reda på mer om bakgrunden till zombieapokalypsen. Det är lättläst och en hel del fina bilder som vävs in i berättandet på ett mycket snyggt sätt. Bok tre kom ut i början av året och jag kastar mig givetvis - precis som Jack och hans vänner - in i nästa äventyr så fort jag bara kan!

Tack HarperCollins Nordic för det fina recensionsexemplaret!