Solsken och parmesan

Solesken och parmesan
Titel: Solesken och parmesan
Författare:
Utgiven: 2020
Förlag:
Sidor: 320
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789188801524
Goodreadsbetyg: 3.59
Rasmus är en avdankad dansbandsstjärna som tillbringar dagarna på sin systers soffa och har svårt att komma över sitt ex. Hilda älskar matlagning mer än något annat, men jobbet som kock på en förskola ger inte direkt utlopp för hennes drömmar. Särskilt inte när hon gått och blivit KK med sin chef ... För att komma ut i världen har båda två bokat in sig på en matlagningsresa till Toscana. Men på Arlanda får de ett oväntat besked: hotellet i Italien har brunnit ner och istället ska kursen hållas på ett pensionat i Öregrund, en liten stad vid Roslagens kust. Väl där kommer kursdeltagarna allt närmare varandra, och känslor blommar upp. Men alla bär de på hemligheter, som när som helst riskerar att avslöjas under den värmande sommarsolen ...

Det här var mitt senaste sällskap i form av ljudbok när jag var ute ensam i Roslagen och arbetade på familjens gård. Jag älskar verkligen att läsa Christoffers böcker, det finns så mycket kärlek och liv i hans texter och karaktärer. Det är personer som man önskar fanns på riktigt och jag hade gärna åkt på en liknande resa oavsett om det var till Italien eller någonstans inom Sveriges gränser. Som med Christoffers tidigare böcker så tycker jag att de skulle passa bättre på Forum än Lovereads då Solsken och Parmesan inte är en renodlad romance utan det här är den bästa sortens feelgood!

Himmel över Alaska

The Great Alone
Titel: The Great Alone
Författare:
Utgiven: 2019
Sidor: 541
Format: Inbunden, Ljudbok
ISBN: 9789100178215
Goodreadsbetyg: 4.33
Det blir inte första gången trettonåriga Leni flyttar när hennes impulsive pappa bestämmer att familjen ska bosätta sig i Alaska. Han vill att de ska göra ett nytt försök på ett nytt ställe, för att försöka få ordning på allt. Också Leni hoppas att tillvaron ska bli bättre i den ärvda stugan i vildmarken - så mycket stormigare kan det i alla fall inte bli. Den första tiden verkar lovande. Men när vintern kommer sänker mörkret sig över familjen. "Himmel över Alaska" är en berättelse om att växa upp under hårda prövningar, men också om att hitta hem och om kärleken som övervinner allt.

Det här är en bok som jag förmodligen inte hade valt att läsa om vi inte hade haft den som månadens bok i vår bokcirkel. Den är nämligen en riktig tegelsten! Det är tack och lov något som man inte märker när man börjar läsa för det var en riktigt spännande och gripande bok om två kvinnors livsöden. Det är bitvis frustrerande att läsa om den psykiska och fysiska misshandeln som den tidigare krigsfången tillika maken och fadern utsätter sin familj för, men det är en riktigt välskriven bok som får mig att vilja åka till Alaska - trots björnar och annat farligt som finns ute i vildmarken. Något jag inte visste var att den skulle utspela sig mestadels under 70-80-talet, så det var en trevlig överraskning och jag måste säga att The Great Alone är en betydligt mer beskrivande titel av boken än Himmel över Alaska. Det här är ingen enkel feelgood utan ett spännande familjedrama med en dos kärlek som sträcker sig över flera decennium. Rekommenderas varmt!

Bokhandeln för ensamma hjärtan

The Little Bookshop of Lonely Hearts
Titel: The Little Bookshop of Lonely Hearts
Författare:
Utgiven: 2020
Format: Inbunden, Lånebok
ISBN: 9789177892700
Goodreadsbetyg: 3.65
Härlig feelgood-roman i fantastisk Londonmiljö. Perfekt för bokälskaren och romantikern! Kunderna sviker den lilla bokhandeln i Bloomsbury. När Posy Morland plötsligt ärver butiken tvingas hon slå igen sina älskade kärleksromaner och istället möta verkligheten. Eftersom Posy inte bara får ett sjunkande företag på halsen, utan också oönskad uppmärksamhet från Sebastian, blir livet en chockartad upplevelse. Posys idé är att på ett halvår förvandla butiken till sina drömmars bokhandel: med hyllplan som bågnar av kärleksromaner. Men medan Posy och personalen kämpar blir Sebastian alltmer närvarande. Inte bara i verkligheten, utan också i Posys fantasier. Bokhandeln för ensamma hjärtan är första delen i brittiska Annie Darlings romanserie i bokhandelsmiljö. Det är charmig och underhållande läsning, som kommer att vinna både obotliga romantikers och inbitna boknördars hjärtan. En perfekt bok för fans av Lucy Diamond och Jenny Colgan, där lycka sällan är längre än en sida bort ...

Efter att jag hade bestämt mig för mitt betyg och vad jag tyckte om boken så läste jag många recensioner på Storytel där läsarna inte alls tyckte om boken. Bokens manliga huvudperson, Sebastian, är en ganska dryg person till och från. Han tafsar en hel del på Posy och lyssnar inte när någon säger nej utan kör på oavsett vad folk säger. I dagens feministiska samhälle så är det ett oacceptabelt beteende för de allra flesta, men i historiska romaner så är det snarare regel än undantag att män beter sig så. Och eftersom jag älskar just historiska romaner och själv har valt den typen av man till partner även i mitt privatliv - då jag tycker att tofflar till män är osexiga - så tycker jag om Sebastian (fast hade jag varit Posy så hade han fått en rak höger vid sagda tafsande utan lov).

Med det sagt så är det här en bok helt i min smak! Den är underhållande och ganska komisk, speciellt om man snappar upp de roliga blinkningarna till andra böcker i genren. Många författare som nämns finns tyvärr inte utgivna på svenska än, så boken är nog skriven med riktiga romance-fans i åtanke. Är man en casual läsare av feelgood så missar man nog en hel del av de bästa referenserna. Så jag rekommenderar boken varmt till er som gillar humor, bokhandlar och den dominanta sortens män som ofta förekommer i historisk romance fast nu i nutida bokhandelsmiljö. Då menar jag givetvis män som inte är våldsamma eller dominanta likt Christian Grey - då handlar det inte om romance i mina ögon utan snarare Stockholmssyndrom!

Älskar, älskar inte

Älskar, älskar inte
Titel: Älskar, älskar inte
Författare:
Utgiven: 2018
Förlag:
Sidor: 263
Format: Danskt band
ISBN: 9789177797326
Goodreadsbetyg: 3.41
Emilia är dryga trettio och redo att köpa villa, vovve och en bättre begagnad Volvo. Barn vill hon också ha. Gärna många. Helst nyss. Hon är tillsammans med Charlie som inte verkar redo att ge upp sitt sorglösa surfarfliv, men hon väljer att blunda för den petitessen. Han vet nog bara inte om att han vill bli pappa. Lillasyster Madelen har precis allt hon vågat drömma om. Hon är nygift, har ett spännande jobb i tv-branschen och hennes lägenhet är som tagen ur en monter på möbelmässan. Allt är bäddat för nästa steg. Det är bara det att hennes biologiska klocka inte tickar, alls. När Madelen fattar ett beslut som Emilia inte kan stötta, hänger inte bara systrarnas relation på en skör tråd hela Madelens stabila grund svajar, och hon inser att hon kanske är på väg att förlora allt som egentligen är viktigt. Samtidigt ställs Emilia inför ett avgörande och till synes omöjligt val. Vågar hon låta hjärtat styra?

Jag föll pladask för systrarna Lind och önskar verkligen att jag hade haft en syster när jag läser om deras relation. Eleonor skriver på ett medryckande sätt som får mig att plöja igenom boken, något som jag sällan gör med nutida böcker som utspelar sig i stadsmiljö. Det är en överraskande bra debut som är djup och gripande i sin berättelse samtidigt som den är lättläst och välkomponerad. Gillar man hästar så finns även de med på ett hörn vilket är trevligt att läsa om i kontrast till jobb och relationer.

Det enda jag inte var helt positiv till är att när man för en gångs skull får läsa en bok om en kvinna som inte vill ha egna barn, så måste hon ändra åsikt för att det ska bli ett lyckligt slut. Så jag kände mig lite lurad när Madelen inte alls var den person jag trott. Det är svårt att hitta kvinnor att identifiera sig med i böcker när alla måste skaffa barn eller gifta sig på slutet av en romantisk bok för att tvåsamheten ska kännas komplett. Nu är det ett väldigt fint skrivet slut oavsett, så hade hennes barnmotstånd inte varit så uttalat i början så hade jag inte haft något att klaga på alls! Det är en feelgood som jag kan rekommendera till alla som älskar att läsa om familjerelationer och svåra livsval. Jag ser fram emot att läsa nästa bok i serien om systrarna!

De sista barnen på jorden

De sista barnen på jorden
Titel: De sista barnen på jorden
Författare:
Utgiven: 2019
Sidor: 240
Format: Inbunden
ISBN: 0670016616
Goodreadsbetyg: 4.21
När monstren tog över blev han ensam kvar! Jack Sullivan är en vanlig trettonårig kille med ett allt annat än vanligt liv. Det har gått 42 dagar sedan monstren tog över staden och alla invånare flydde eller förvandlades till zombier. Men Jack är kvar, barrikaderad i sin trädkoja, beväpnad till tänderna och utrustad med tv-spel och ett förråd av kakor och godis som han samlat i övergivna affärer. Trots att han kämpar tappert mot horderna av slemmiga monster och zombier börjar det bli lite tufft. Det enorma monstret Blarg är helt enkelt mer än han klarar av. Han måste skaffa hjälp och det visar sig att Jack inte är det enda barn som överlevt apokalypsen

Jag älskar den här typen av böcker, som är som en serietidning med actionpackade illustrerade sidor, men som ändå är full av spänning i textform. Vi möter Jack och hans vänner, ett säng speciella typer som inte är rädda för att ta sig an både zombies och monster. Jag hoppas få lära känna dom bättre i kommande böcker! Det finns en tecknad Netflix-serie också, men den har en betydligt barnsligare look än Douglas Holgates. Det här är en mer lättsmält The Walking Dead för yngre monsterfantaster och jag kan inte göra annat än rekommendera den för både yngre och äldre barn!

Tack HarperCollins Nordic för det fina recensionsexemplaret!

Där solen möter månen

Där solen möter månen
Titel: Där solen möter månen
Författare:
Utgiven: 2019
Förlag:
Format: E-bok
ISBN: 9789188487476
Goodreadsbetyg: 4.41
Nandina av dagen är en solkrigare. Varje skymning och gryning förväntas hon slåss mot nattens krigare så att ljuset varar längre än mörkret under dygnets timmar. Men Nandina har en hemlighet, hon avskyr inte natten som sina fränder. Som barn beundrade hon den och älskade en pojke av natten. En pojke med månljus i sina ögon och stjärnglans i sitt leende. Trots att han svek henne kan hon inte glömma honom. Men kommer de någonsin att mötas igen?

Den här novellen innehåller allt jag letar efter i en bok. Det är verklighetsflykt av hög kvalité med ett tillfredsställande slut. Älskade den!